Folkekirkens Nødhjælp

Tip en ven Print Forstør tekst Formindsk
 
 

Rent Vand Koster

Rent Vand Koster
Rent Vand Koster

Rent vand koster 3 kr - i hvert fald på mange caféer i København, Ålborg, Odense, Århus, Randers, Svendborg og Faaborg.

Gennem projekt "Rent Vand Koster" kan cafégæster og caféejere bidrage til genopretnings- projekter af vandforsyningen i fattige lande.

Hør mere eller vær med - kontakt Susanne Randers


Rent vand - hvorfor?

I den vestlige verden tager vi ofte for givet, at der kommer rent vand ud af hanen. Folkekirkens Nødhjælp mener, at rent vand er en menneskeret, der gælder alle mennesker i verden.

"Rent Vand Koster" har siden 1999 samlet over 1.000.000 kr. ind. Pengene er gået at sikre rent drikkevand i Indien, Malawi, Zambia, Mozambique, Cambodja og Albanien. Læs mere om hvad pengene er gået til her.

Næsten 100 caféer over hele landet er med, og flere nye bliver ved med at komme til.

Du kan donere penge online til projektet her


Hvad kan du gøre?

Som caféejer, kan du være med til at gøre en forskel. Giv plads på din bardisk til vores indsamlingsdåse og sørg for rene glas og en kande med vand - resten klarer vi!

Som privatperson, kan du deltage i projektets videre udvikling, starte projektet op i en ny by eller hjælpe med at tømme indsamlingsdåser på én eller flere caféer tæt på hvor du bor.

For mere information og tilmelding, kontakt Susanne Randers.


Læs om vores andre kampagner