| En million træer |
|---|
| En million træer er blevet rykket op for at give plads til bosættelser, sikker-hedszoner rundt om bosættelser og veje, kun for bosættere. I dag kontrollerer bosættelserne 50 procent af Vestbredden. |
Siden Intifadaens udbrud i 2000 er mere end en million oliventræer og hundreder af hektar landbrugsjord på Vestbredden blevet ødelagt af den israelske hær.
Træ for træ og jordlod for jordlod inddrages jord, hvor generationer af palæstinensere har dyrket oliventræer og andre afgrøder.
Derfor vokser fattigdommen. I dag lever mere end halvdelen af den palæstinensiske befolkning under FNs fattigdomsgrænse. I 2000 var tallet 20 procent.
Du kan købe et nyt træ for 150 kroner.
Pengene dækker køb af et robust, 3-årigt træ, udplantning og undervisning af den bonde, der modtager træet.
De nyplantede marker forsynes med et skilt med navnene på giverne og teksten: "X har valgt at holde håbet i live."
Hvert år i plantesæsonen deltager frivillige i udplantning af de nye træer. Udplantningen sker i tæt samarbejde med de modtagende bønder.
Oliventræskampagnen er startet af KFUM og KFUK i de palæstinensiske områder. Organisationerne samarbejder om forskellige kampagner, bl.a. oliventræskampagnen.
Herhjemme støtter KFUM og KFUK i Danmark og Folkekirkens Nødhjælp oliventræskampagnen.
Oliventræs-kampagnen i Palæstina har fået en online database, der fortæller præcis hvor de enkelte sponsorers træer er plantet. Databasen skal senere udvides med fotos af træerne og reportager fra plantedage.
Bemærk
Plantesæsonen for oliventræer er meget kort og ligger i december og januar.
Træer, der bliver doneret til Folkekirkens Nødhjælp sidst på et kalenderår når muligvis ikke at blive registreret før næste plantesæson i december det følgende kalenderår.
Følg kampagnen direkte på Keep Hope Alive