Folkekirkens Nødhjælp

Tip en ven Print Forstør tekst Formindsk
 
 

Et lille lån gør en stor forskel

21.12.2007: De mest sårbare og udsatte får gavn af mikrolån

I Tanzania indgår mikrokreditter som del af Folkekirkens Nødhjælps arbejde med at forebygge hiv-aids og med at støtte de fattigste i at organisere sig.

“De, som støttes til at organisere sig omkring mikrokreditter, er primært forældreløse børn og unge samt kvinder, som er i den produktive alder,” forklarer Cathy Doran, der har ansvaret for Folkekirkens Nødhjælps projekt i Tanzania.

”Det er for eksempel kvinder, der har mistet deres mænd til hiv-aids, enker, der måske selv er hiv-smittede.

Det er familier, der er ramt af hiv-aids samt forældreløse børn og unge, der har overtaget ansvaret for husholdningen, fordi deres forældre er døde,” siger Cathy Doran.

De mest sårbare skal styrkes

Om mikrokredit

Læs hvordan mikro-kreditter indgår i LCCB-projektet ( Local Com-munity Competence Building - opbygning og organisering af lokal-samfund)

Typisk har de fattige ingen adgang til lånemuligheder endsige til overhovedet at komme i nærheden af en bank.

Det primære formål med mikrokreditter i LCCB projektet er at styrke de mest fattige og sårbare beboere i de landsbyer, der er hårdest ramt af hiv-aidsepidemien.

Det er i mange tilfælde kvinder/enker og børn/unge, der er blevet forældreløse, som deltager i ”mikrokreditkassen”.

En del af idéen ved at give mikrokredit er, at støtte en kvinde til selv at skabe sig en indtægt og dermed blive mindre sårbar i forhold til at få hiv-smitte, da kvinden så ikke er tvunget til at indgå i seksuelle forhold som del af en overlevelsesstrategi.

Kriteriet for at deltage i en mikrokredit-kasse er i øvrigt, at den enkelte deltager anerkendes i landsbyen som ”en respektabel borger og kreditværdig person”.

Organisering og regler

ELCT

Den Evangelisk Luther-ske Kirke i Tanzania står for LCCB-projektet i samarbejde med Folkekirkens Nødhjælp.

Projektet har fået støtte fra

  • Europe Aid (EU)
  • Danmarks Indsamlingen
  • Danida

Men et lån i en mikrokredit kasse betyder, at en kvinde for eksempel kan dyrke nogle grøntsager eller frugter, som hun sælger på markedet og derigennem skaffer sig en lille indtægt.

Det kan også være et mikrolån til for eksempel at lave en lille markedsbod, hvorfra kvinden sælger varm mad eller vævede kurve.

Alle deltagerne i en mikrolånekasse får støtte til at organisere sig med formand og vedtægter samt regler for, hvordan lån skal forvaltes, bl.a. gælder at gruppen selv skal stille med fem procent af den samlede lånesum.

Deltagerne får undervisning i at lave en forretningsplan, i basal bogføring samt undervisning i, hvordan hiv-smitte forebygges.

Lånene ligger typisk i størrelsen fra cirka 90 kroner til 220 kroner per deltager og en månedlig rente på 1,5 procent, der er faldende i takt med tilbagebetalinger af lånesummen.

Landsbykomitéen holder sammen med samarbejdspartneren løbende styr på, at lånene tilbagebetales
– typisk inden for en periode på 6-12 måneder.

Frem til nu har 6.487 personer i Tanzania – primært kvinder og enker – deltaget i mikrokreditkasser.

Linda Nordahl Jakobsen