Dit bidrag hjælper
Etiopisk pige holder gedekid et år efter sultkatastrofen på Afrikas Horn.

Dit bidrag hjælper

Hvert år rammer katastrofer nogle af verdens fattigste lande og efterlader millioner af mennesker i stor nød.

Både små og store bidrag er med til at sikre, at hjælpen når hurtigt og effektivt frem, når katastrofen rammer. Det redder liv.

Katastrofen på Afrikas Horn

I 2011 blev Afrikas Horn ramt af den værste tørke i 60 år, hvor mere end 12 millioner mennesker sultede. Afgrøderne er visnede væk, og mange af dyrene bukkede under. I dag - et år efter katastrofen - er genopbygningsarbejdet stadig i fuld gang, og der er fortsat brug for hjælp til den sårbare befolkning på Afrikas Horn.

Din virksomhed kan gøre en forskel ved at blive partner i Katastrofeberedskab 365.

Når katastrofer som denne rammer, er det vigtigt, at vi er klar til at rykke ud med akut katastrofehjælp.

Samarbejdspartnere i forskellige lande har lokalkendskab til områder, som gør det muligt for os at sikre en hurtig indsats, når katastrofen rammer. I forhold til sultkatastrofen på Afrikas Horn består den akutte nødhjælp i at køre vand og mad ud og hjælpe befolkningen med de mest basale nødvendigheder.

Ved at have et indsamlingsnetværk som Katastrofeberedskab 365 klar herhjemme, kan vi stå klar til at hjælpe mennesker - verden rundt, året rundt.

Langsigtet katastrofehjælp

Udover akut katastrofehjælp arbejder Folkekirkens Nødhjælp også med mere langsigtet hjælp, som forbereder den udsatte befolkning på kommende katastrofer.

Bekæmpelse af sult har været en kernesag for Folkekirkens Nødhjælp siden 1922, og mennesker i fattige lande skal være i stand til at forbedre deres levevilkår. Dette gøres ved at give dem mulighed for at bruge deres egne og nye ressourcer, teknikker og viden så de ikke skal være afhængige af nødhjælp.

Gennem bl.a. uddannelse indenfor landbrug, indførelse af mere robuste afgrøder, bæredygtig teknologi, vandopsamling, etablering af køkkenhaver og mange andre ressourceforstærkende tiltag, forbedrer vi menneskers levevilkår og ruster dem til fremtiden.

På Afrikas Horn består den langsigtede indsats bl.a. i at forberede familierne på den kommende regntid ved at udgrave vandreservoirer til opsamling af regnvand.

Derudover hjælper Folkekirkens Nødhjælp med forebyggende vaccinationer til dyr, så befolkningen, der i forvejen har mistet mange dyr til tørken, ikke skal miste mere kvæg til sygdom.

Eksempler på katastrofearbejde

© Mikkel Østergaard
© Sofia Wraber